Odzież należy do tego rodzaju dóbr, na które zawsze będzie popyt. Jeżeli pasjonuje nas moda, posiadamy wiedzę w tym temacie i do tego żyłkę handlową, warto wykorzystać te atuty i rozważyć otwarcie własnej hurtowni odzieży. Obserwowany prężny rozwój rynku e-commerce w branży modowej tworzy sprzyjające warunki do założenia internetowej hurtowni odzieży. Co należy zrobić, aby móc prowadzić taki biznes? Jak się do tego przygotować?

Krok pierwszy: założenie działalności gospodarczej

Podobnie jak w przypadku hurtowni stacjonarnej bądź sklepu internetowego, hurtownia odzieży online wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli do tej pory nie znaleźliśmy się w gronie przedsiębiorców, musimy zacząć od założenia firmy. Uproszczone zasady rejestracji pozwalają na otwarcie przedsiębiorstwa w stosunkowo krótkim czasie. Planując założenie jednoosobowej działalności gospodarczej należy złożyć wypełniony wniosek CEIDG-1 do urzędu miasta/gminy. Po zarejestrowaniu podmiotu, musimy zdobyć numer REGON (nadawany przez Główny Urząd Statystyczny) oraz NIP (nadawany przez Urząd Skarbowy).

Wśród pozostałych formalności znajduje się: zgłoszenie płatników składek do ZUS-u za pomocą odpowiednich druków, otwarcie firmowego rachunku bankowego oraz ewentualnie zdobycie pozwoleń i licencji. Przy zakładaniu działalności należy określić preferowany sposób opodatkowania – do wyboru mamy: podatek liniowy, podatek na zasadach ogólnych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.

Hurtownię możemy prowadzić również w formie spółki, wówczas rejestracji działalności dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Krok drugi: miejsce do przechowywania towaru

Jak w każdej działalności handlowej, tak i w przypadku prowadzenia internetowej hurtowni odzieży musimy dysponować miejscem do magazynowania produktów do sprzedaży. W tym celu należy wydzierżawić bądź kupić lokal, umożliwiający składowanie odzieży w odpowiednich warunkach, nie narażających jej na niszczenie.

Krok trzeci: zaopatrzenie się w towar

hurtownia markowej odzieżyNajlepiej zainwestować w produkty dobrej jakości, ponieważ na nie zawsze znajdą się chętni. Internetowa hurtownia odzieży powinna sprzedawać ubrania sezonowe, zgodne z aktualnymi trendami, o bogatej kolorystyce i wzornictwie, w zróżnicowanych rozmiarach. Z czasem, gdy już poznamy bardziej naszych klientów i ich preferencje, będziemy mogli dopasować swój towar pod kątem najpopularniejszych produktów.

Krok czwarty: oprogramowanie

Aby hurtownia odzieży online funkcjonowała sprawnie, musi posiadać odpowiednie oprogramowanie komputerowe. To ono pozwoli nam nie tylko obsługiwać zamówienia bez błędów, lecz także kontrolować stany magazynowe, np. szybko reagując na braki towaru. Ponadto jest ono multifunkcjonalnym narzędziem, za pomocą którego wystawimy faktury,  poprowadzimy sprawy księgowe i kadrowo-płacowe.

Krok piąty: kurierzy

To niezwykle ważna część – od szybkości i jakości dostarczania zamówienia może bowiem zależeć zadowolenie klientów. Dlatego poświęćmy więcej czasu na wybór dobrej firmy kurierskiej. Najlepiej takiej, z którą nawiążemy stałą współpracę – bo to przełoży się na większe bezpieczeństwo, jak również nierzadko korzystniejsze warunki współpracy.

Krok szósty: marketing

Reklama jest nierozerwalną częścią działalności handlowej. Bez odpowiedniego marketingu nie będziemy zauważeni przez potencjalnych klientów, dlatego warto zainwestować m.in. w płatne kampanie reklamowe w Internecie, pozycjonowanie strony, a przede wszystkim w dobrą stronę internetową, przyjazną użytkownikom.

Planując założenie hurtowni ubrań, możemy zdecydować się na sprzedaż wyłącznie stacjonarną, internetową lub połączyć obie te formy. Ponieważ korzystamy z tego samego magazynu do przechowywania towaru, hurtownia odzieży online może być np. początkowo wsparciem dla działalności realizowanej stacjonarnie. Z czasem jednak, gdy odpowiednio ją rozwiniemy, z uwagi na swój o wiele szerszy zasięg, może zdobyć większy udział zysków aniżeli jej stacjonarny odpowiednik.